رشد 1847 واحدی شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی 1400 خبرنگاران

به گزارش وبلاگ نیک دل، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در اولین روز کاری سال جدید و قرن جدید امروز با رشد 1847 واحدی روبرو شد.

رشد 1847 واحدی شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی 1400 خبرنگاران

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ نیک دل، امروز شنبه هفتم فروردین 1400 اولین روز کاری بورس اوراق بهادار تهران در سال جدید و قرن جدید بود، گرچه در ساعات ابتدایی معاملات شاخص کل با ریزش همراه بود، اما بعد از آن بازار توانست جبران کند و در نهایت در خاتمه ساعت معاملاتی امروز شاخص کل با رشد 1847 واحد روبرو شد و روی نقطه یک میلیون و 309 هزار و 554 واحد ایستاد.

همچنین ارزش روز بازار در بورس تهران به 5 میلیون و 229 هزار میلیارد تومان رسید. اگر ارزش روز شرکت های فرابورس را هم به این رقم اضافه کنیم، ارزش روز شرکت های بورسی و فرابورسی امروز به بیش از 6 میلیون و 400 هزار میلیارد تومان رسیده است.

معامله گران امروز در بورس تهران بیش از 7 .3 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 615 هزار نوبت معامله و به ارزش 5063 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از 1499 میلیارد تومان رسید را هم در نظر بگیریم، معامله گران امروز در اولین روز معاملاتی سال و قرن بیش از 6562 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص های بورس مثبت و سبز بودند، اما میزان رشد شاخص ها زیر نیم درصد بوده است، به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 14 صدم درصد رشد کردند و شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن 46 صدم درصد ارتقاء یافتند.

شاخص آزاد شناور 15 صدم درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس فقط 19 صدم درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 8 صدم درصد رشد کرد.

امروز نمادهای مپنا، پالایش نفت تهران، ایران خودرو، مخابرات و سرمایه گذاری غدیر بودند و در جناح مقابل پتروشیمی خلیج فارس و ملی مس بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش امروز شامل پالایش نفت تهران، سایپا، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، معدنی اوپال کانی پارس، ملی مس ایران و فولاد مبارکه بودند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز 48 واحد رشد نموده و به رقم 18 هزار و 38 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 235 هزار میلیارد تومان رسید . معامله گران امروز افزون بر یک میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در فرابورس در قالب 301 هزار فقره معامله و به ارزش 1499 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، اریاساسول، توزیع داروپخش، بیشترین اثر تقویتی بر شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس، صبا تأمین و فولاد ارفع به ترتیب بیشتری اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش شامل ذغال سنگ پروده طبس، دامپروری ملارد شیر، پتروشیمی ارومیه، پتروشیمی تندگویان، رایان هم افزا، توسعه و عمران استان کرمان و ذوب آهن اصفهان بودند.

واحدهای پالایش یکم امروز به 8303 تومان رسید و در روز جاری هر واحد این صندوق سرمایه گذاری 3.6 درصد افت ارزش داشت، با این وجود هنوز خریداران این واحد با 17 درصد زیان همراه هستند. این در حالی است که مقامات دولتی از جمله وزیر اقتصاد بارها قول داده بودند کسانی که واحدهای سرمایه گذاری پالایش یکم را خریداری می نمایند سود می نمایند و دولت با تخفیف هایی که در نظر می گیرد، اجازه نمی دهد خریداران واحدهای پالایش یکم و یا دارا یکم زیان ببینند که این وعده هنوز محقق نشده است.

طبق توصیه قاطبه کارشناسان و مسؤولان بورس سرمایه گذاری در بورس باید از محل پس اندازهایی صورت گیرد که احتیاج فوری به آن نیست و سرمایه گذاری در بورس طبق تجربه و توصیه کارشناسان یک سرمایه گذاری حداقل یک ساله است و بنابراین نباید دارایی های مورد استفاده مانند خانه و یا زمین یا طلا و ارز را برای سرمایه گذاری در بورس بفروشیم بلکه باید از محل سرمایه گذاری در بورس بتوانیم دارایی هایی مانند ماشین و یا خانه خریداری کنیم.

همچنین سرمایه گذاری در بورس باید عمدتاً به صورت غیرمستقیم یعنی به وسیله خرید سهام صندوق های سرمایه گذاری صورت گیرد و یا کسانی که مستقیما می خواهند سهام شرکت ها را خریداری نمایند باید دانش و تجربه داشته باشند و همچنین فرهنگ سهامداری در بین آنها رواج پیدا کند تا دچار زیان نشوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "رشد 1847 واحدی شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی 1400 خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 1847 واحدی شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی 1400 خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید