کاروانسرای میامی یکی از جاذبه های گردشگری استان سمنان است

به گزارش وبلاگ نیک دل، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، کاروانسرای میامی یکی از جاذبه های گردشگری استان سمنان است.

کاروانسرای میامی یکی از جاذبه های گردشگری استان سمنان است

کاروانسرای میامی یادگاری از دوران صفویه در شهر میامی است که به خاطر اعتبار تاریخی و اصالت فرهنگی همچنان زینت این شهر است. کاروانسرای میامی از نوع کاروانسراهای دارای حیاط مرکزی و بین شهری است که به تازگی ثبت جهانی شد. این بنا در مرکز شهر میامی واقع شده و از کاروانسراهای زیبای عهد صفوی است. مساحت این کاروانسرا برابر با 4600 مترمربع بوده و دارای پلانی مستطیل شکل است و در ساخت آن از آجر استفاده کرده اند. ورودی کاروانسرای میامی در ضلع شمالی قرار گرفته است و به شکل هشتی و در دو اشکوب بوده و بر روی سردر آن کتیبه های سنگی حجاری نصب شده که تاریخ بانی کاروانسرا بر روی آن درج شده است.

این کاروانسرا چهار ایوانی بوده و ایوان ها در چهار طرف آن قرار دارند که به عنوان شاه نشین از آنها استفاده میشده است. در سراسر حیاط حجره ها قرار دارند و شامل طاق جناغی و یک ایوان یا سکوی کوچک هستند. راهرویی در پشت حجره ها وجود دارد که از آن به عنوان اصطبل حیوانات استفاده می کردند و از چهار کنج حیاط میتوان به آن دسترسی پیدا کرد. در دیواره های خارجی بنا روزنه هایی جهت انتقال نور به داخل تعبیه شده و در جداره دیواره ضلع شمالی رواق هایی جهت اسکان موقت احداث شده است.

در چهار گوشه این کاروانسرا چهار برج بزرگ، مدور و استوانه ای قرار گرفته است که از آن به عنوان برج نگهبانی استفاده می کردند. دو برج دیگر نیز در ابعاد کوچکتر در دو ضلع آن وجود دارد که در مجموع شامل شش برج می شود.

عکس از: منصوره قلیچی

منبع: همگردی

به "کاروانسرای میامی یکی از جاذبه های گردشگری استان سمنان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرای میامی یکی از جاذبه های گردشگری استان سمنان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید