نوال السعداوی درگذشت

به گزارش وبلاگ نیک دل، تهران (پانا) - نوال السعداوی نویسنده، پزشک و فعال اجتماعی مصری در سن 89 سالگی درگذشت.

نوال السعداوی درگذشت

به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، این نویسنده عرب زبان در روز یکشنبه، 21 مارس 2020 (یکم فروردین ماه 1400) پس از مدت ها مبارزه با بیماری در بیمارستانی در قاهره از دنیا رفت.

ایناس عبدالدیم، وزیر فرهنگ مصر درگذشت نوال السعداوی را تسلیت گفته و اظهار نموده است که نوشته های او باعث ایجاد یک جنبش فکری عظیم شده است.

نوال السعداوی در 27 اکتبر 1931 در شمال قاهره به دنیا آمد. او در دانشگاه قاهره و دانشگاه کلمبیای نیویورک پزشکی خواند. این داستان نویس که به طور منظم برای روزنامه های مصر می نوشت، به عنوان روانپزشک و مدرس دانشگاه نیز مشغول به فعالیت بود. السعداوی در سال 2005، یک سال پس از دریافت جایزه شمال-جنوب (North-South Prize) از شورای اروپا، جایزه بین المللی اینانا (Inana) را نیز در بلژیک دریافت کرد. در سال 2020، مجله تایم او را در لیست 100 زن سال خود قرار داد.

از آثار این نویسنده فمینیست می توان به خاطرات یک زن پزشک، چهره پنهان حوا: زنان در دنیا عرب، عشق در زمان نفت، زن و جنسیت، مرد و جنسیت، زنی در نقطه صفر، مسئله زن مصری سیاسی و جنسی، چالش روانی زن، چهره عریان زن عرب، زن، دین و اخلاق، نزاعی نو در مسئله زن و ... اشاره نمود.

از میان آثار السعداوی چهره عریان زن عرب با ترجمه مجید فروتن و رحیم مرادی و زن، دین، اخلاق از دو نظرگاه مختلف (دکتر نوال السعداوی و دکتر هبه رئوف عزت) با ترجمه زاهد ویسی در ایران منتشر شده است. همچنین نیمه دیگر؛ نابرابری حقوقی زن در بوته نقد نوشته مهدی سرحدی (نقدی بر هر دو دیدگاه فمینیستی و اسلام گرای نوین نوال سعداوی و هبه رئوف عزت) و تحلیل داستان های کوتاه نوال سعداوی همراه با ترجمه داستان ها توسط عایشه زارعی از دیگر کتاب های منتشرشده مربوط به او در ایران است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "نوال السعداوی درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوال السعداوی درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید